Euroleague: Μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού στο Μιλάνο 76-68 την Αρμάνι

Δύο τεράστια «διπλά» ήταν ο απολογισμός του Παναθηναϊκού στη «διαβολοβδομάδα» που ολοκληρώθηκε, με το «τριφύλλι» να πιστοποιεί την αγωνιστική άνοδό του και να… γλυκοκοιτάζει ακόμη και την τέταρτη θέση της Euroleague.

Μετά το θρίαμβο στο Πριγκιπάτο, οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα απόψε από το Μιλάνο και με το τελικό 76-68 επί της Αρμάνι, για την 16η αγωνιστική, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-7! Στον αντίποδα, οι Ιταλοί «βυθίστηκαν» στο 6-10.

Με καλό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, με την Μιλάνο να προηγείται με 7-4 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης.

Με Γκραντ και Σλούκα, το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα, 11-9 στο 6′.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση.

Μέλι και Βόιτμαν με τρίποντα έκαναν το 15-11 στο 7′.

Οι Ιταλοί έπαιρναν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο με καλάθι του Χάινς πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα, 21-13.

Ένα γκολ – φάουλ του Αντετοκούνμπο, ένα φλότερ του Ναν και δύο βολές του Ερνάνγκομεθ, κατέβασαν την διαφορά στο πόντο, 21-20.

Ο Γκραντ με λέι απ έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι», αλλά ο Σιλντς με το τέλος του δεκαλέπτου σημείωσε τρίποντο για το 24-22.

Με 5 πόντους του Ερνάνγκομεθ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε… αέρα τριών πόντων, 27-24.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, έπαιζε εξαιρετικά στην άμυνα και με γκολ-φάουλ του Ναν αλλά και κάρφωμα του Λεσόρ, έκανε το 32-24.

Η Μιλάνο όμως, είχε απάντηση. Με τρίποντο του Βόιτμαν και κάρφωμα του Τονούτ, έτρεξε ένα 5-0 και μείωσε στους 3, 32-29 στο 15′.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (35-35 στο 17′.) Βόιτμαν και Λεσόρ σκόραραν… ακατάπαυστα για το 41-41 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Τζέριαν Γκραντ να βάζει 5 πόντους, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 46-45 στο 24′.

To «τριφύλλι» έβγαζε την μία άμυνα μετά την άλλη και με τρίποντο του Κέντρικ Ναν έκανε το 49-45. Ο Σιλντς με τρεις πόντους μείωσε στον πόντο, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι σκορ με τους Ναν και Λεσόρ για το 53-48.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και με τον Ερνάνγκομεθ να βάζει δύο βολές πήγαν την διαφορά στους 7, 55-48.

Η ομάδα του Μεσίνα και πάλι όμως είχε άμεση απάντηση με τέσσερις πόντους του Σιλντς και δίποντο του Μπάρον για το 55-54.

Ο Παναθηναϊκός δεν… πτοήθηκε από την πίεση της Ολίμπια και με τους Σλούκα και Αντετοκούνμπο να σκοράρουν έκανε το 59-54 στο 29′.

Η περίοδος έκλεισε με βολές του Χάινς για το 59-56.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα δύο δεκάλεπτα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο μέρος του αγώνα.

Ο Μπορτολάνι με τρίποντο και ο Πόιθρες από κοντά έδωσαν προβάδισμα στην Μιλάνο, 61-59.

Η ομάδα του Αταμάν, βρήκε 5 πόντους με Γκριγκόνις και Μήτογλου και ανέκτησε τα ηνία, 64-61 στο 33′.

O Φλακαντόρι με δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 65-65.

Ο Παναθηναϊκός με δύο βολές του Λεσόρ και 4 πόντους του Ναν έκανε το 71-65.

O Σιλντς με τεράστια ψυχραιμία και κρύο αίμα, ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ναν απάντησε με τον ίδιο τρόπο.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σλούκας για το τελικό 76-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 2, Μπορτολάνι 7 (1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Τονούτ 6, Μέλι 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπαρόν 4, Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 10, Χολ 3 (1/6 τρίποντα), Καρούζο, Σιλντς 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χάινς 4, Φόγκτμαντ 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2, Σλούκας 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 10 (2), Ναν 17 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 16 (7/10 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 7 (0/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μήτογλου 7 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Έχασε την ευκαιρία για το 2-0 ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα 77-69

Διαιτητής της Euroleague έκλεψε κολόνια από αεροδρόμιο

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-79) και πάει Βελιγράδι ελπίζοντας

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Ο θρύλος άλωσε τη Βαρκελώνη και πήρε το πλεονέκτημα

ΑΕΚ: Κέρδισε έδαφος για το πρωτάθλημα – Υπέταξε τον Παναθηναϊκό 3-0