Ολυμπιακός: Επιστροφή στην κορυφή με νίκη 2-0 επί της Λαμίας

Ολυμπιακός: Επιστροφή στην κορυφή με νίκη  2-0 επί της Λαμίας
Διαβάστε σχετικά για Λαμία, Ολυμπιακός, Ποδόσφαιρο,

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την Λαμία στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την 17η αγωνιστική της Super League, στο ντεμπούτο του Όσκαρ Γκαρθία στο πρωτάθλημα και παρέμεινε πρωτοπόρος.

Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή τον «αέρα» της Λαμίας, η οποία έδειξε πως είχε κατέβει με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς. Και πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ. Στο 9΄ και από υπέροχη μπαλιά του Φορτούνη, ο Μάριν μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε έξυπνα και έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την κυριαρχία τους στο παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις στην αντίπαλη εστία. Ωστόσο, πριν κλείσει το ημίχρονο πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν στο 37΄ και από λάθος του Αναστασόπουλου, ο Ζιλέ πάσαρε στον Ανσαριφάρντ κι αυτός εύκολα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Κούτρης, Μποτία, Ένχελς, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης ( Σεμπά), Μιραλάς (70΄ Πάρντο), Ανσαριφάρντ (85΄ Τζούρτζεβιτς).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης (71? Ορτέγκα), Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασόπουλος (51? Κουτρουμάνος), Μπλάζιτς, Πίτι, Βάρντερσον, Ακόστα (53? Βουό).

Έγραψε Ιστορία ο Ολυμπιακός: Στους «4» του Conference League – Νίκησε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε

Τέλος το ευρωπαϊκό όνειρο του ΠΑΟΚ – Έχασε από τη Μπριζ 2-0 στην Τούμπα

«Μπάχαλο» η Κλαμπ Μπριζ: «Ανταρσία» Όλσεν – Έφυγε από την Ελλάδα λίγο πριν τη ρεβάνς με ΠΑΟΚ

ΑΕΚ-Άρης 2-0 και πρώτη η Ένωση με παιχνίδι παραπάνω

Παναθηναϊκός: Νίκησε με ανατροπή 3-1 τη Λαμία και προσωρινά στην κορυφή